Rozhovor s Darkem Horníkem
Zisk VKVČ 2018 - 30.9.2018

1. otázka - Zúčastnil jste se zdolávání Korun poprvé a kde jste se o nich dozvěděl ?
Zúčastnil jsem se letos úplně poprvé. Dozvěděl jsem se o nich náhodou na FB, když jsem coby nový uživatel tohoto média hledal skupiny postižené cyklistikou. A ve skupině "Cyklistika pro radost - východní Čechy" jsem narazil na Vojtu Hájka.
2. otázka - Měl jste při dobývání vrcholů defekt, pád, nebo jiný cyklistický problém ? Případně i problém s nalezením vrcholu.
Jestli mne paměť neklame, tak jednou jsem píchnul, když jsem jel s tátou na rozhlednu "Terezka" u Proseče. Jinak technika neselhala. Pády žádné (naštěstí). A jako cyklistický problém vnímám jen, že nás s tátou naháněl ve Slatině nad Zdobnicí pes, ale ujeli jsme mu. Událost jsem potom nahlásil starostovi a na příštím zasedání zastupitelstva prý přijmou novou vyhlášku zpřísňující volné pobíhání psů a sankce za to.
3. otázka - Použil jste při dobývání vrcholů vlak, nebo auto na přiblížení ? Nebo jste vše ujel na kole ?
Nepoužil jsem žádné přibližovadlo, všechny vrcholy jsem ujel na kole z domova. Jen poslední 4 vrcholy byly s přespáním na Masarykově chatě.
4. otázka - Kolik km jste najel v rámci VKVČ 2018 a jaký čas jste strávil na kole ?
Během výletů s vrcholy VKVČ jsem najezdil něco kolem 950 km. Ale nevedu si evidenci jednotlivých jízd, jen těch přes 100km a jinak si zapisuju kilometry jen na konci měsíce. A čas ten nesleduju už vůbec.
5. otázka - Použil jste při zdolávání mtb, trek, nebo silniční kolo ? Případně můžete napsat i značku svého kola, kol.
Většinu vrcholů jsem zdolal na horském kole Author Traction (model 2005) a jeden vrchol (Chlum u HK) na silničním kole Favorit (model 1988).
6. otázka - Dobýval jste vrcholy sám, nebo s někým ?
Pár vrcholů jsem zdolal sám, ale většinu jsem absolvoval s tátou, kterého jsem do VKVČ uvrtal taky.
7. otázka - Potkal jste se při dobývání s nějákým vrchařem ?
Nepočítám-li tátu, tak osobně ne. Nebo o tom nevím. Ale podle fotek ve skupině na FB to někdy bylo těsně třeba o desítky minut.
8. otázka - Které tři vrcholy se Vám nejvíce líbily ?
Úplně obecně nevím jak zhodnotit - někde se mi líbil vrchol, někde cesta k němu a někde už jen to, že jsem se tam dostal. Jako nejhezčí z rozhleden bych vybral rozhlednu "Na Kopečku" v Licomělicích už jen proto, že obdivuji skvělý nápad si postavit na zahradě rozhlednu pro veřejnost. Jako další se mi líbil Suchý vrch, protože je pro mne daleko a vysoko a celkově mne zavedl do oblasti, kde jsem na kole ještě nebyl. A rozhodně krásným vrcholem sám o sobě je zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou, který mám shodou okolností nejblíž.
9. otázka - Budete jezdit i další Koruny ?
Letos určitě ne, možná některé vrcholy VKVČ navštívím podruhé, až je pojede zdolávat táta.
10. otázka - Kolik tipujete, že bude držitelů VKVČ v roce 2018 ?
Jsem-li já číslo 16, tak si myslím, že 20 držitelů je do konce listopadu reálné číslo.
11. otázka - Zde můžete napsat cokoliv, co by jste chtěl, prozradit o sobě, o svých cyklo zážitcích, úspěších, plánech atd. Nebo cokoliv Vás napadne.
Jsem z Rybitví u Pardubic, takže na kole tu jezdím od mala. Víc jsem začal jezdit až na konci střední školy a pak hlavně během studia na VŠ, kdy jsem šetřil za vlak tím, že jsem jezdil do Prahy na kole. Tak jsem se nevědomky a později záměrně začal věnovat i dálkové cykloturistice, kdy se stanem, spacákem a pár věcmi v brašnách jezdím na dovolenou. Od roku 2011 každoročně vyrážím na vícedenní výpravu po ČR nebo po Evropě (to by bylo na samostatný článek). Většinou jezdím sám, protože neznám moc lidí, co by byli podobně "postižení" (ale s kolegou z práce jsme dojeli k Jadranu a k Severnímu moři, takže i s jízdou ve dvou mám zkušenost). Pokud by se chtěl někdo připojit k mým cestám, nebudu se vůbec zlobit! 😉 Rád se samozřejmě podělím o zkušenosti a zážitky. Hlavně ať nám to všem dobře šlape. 🙂