Rozhovor s Marcelou Kubíčkovou
Zisk Zimní VKVČ 2019 - 2020 - 9.12.2019

1. otázka - Zúčastnila jsi se zdolávání Korun poprvé a kde jsi se o nich dozvěděla ?
Má první Koruna byla před pár lety VKV a od té doby jich dlouhá řada přibyla.
2. otázka - Měla jsi při dobývání vrcholů nějaký problém ?
Nevybrala jsem si právě nejlepší víkend, protože přejezd z Beskyd do Orlických hor byl hooodně "veselý" a klouzavý a taky dost pomalý jak sněhu a ledu na silnici přibývalo.
Cílem sobotního dne bylo dostat se bezpečně a ideálně ještě za světla na Šerlich, kde jsem měla zajištěno ubytování na Masarykově chatě a po cestě posbírat pár vrcholů. Z domu jsem vyrazila po šesté a do chaty se dostala před 16tou hodinou. Nejdřív jsem zastavila v Červené Vodě a vyběhla na Křížovou horu, "pokecala" s vlkem a Karkulkou a sunula se pomalou jízdou k Neratovu. Odtud jsem vyšla ke Kapli Sv. Anny a ještě pomalejší jízdou se přesunula do Orlického Záhoří. To už začalo víc pršet a tát, takže ze sněhu se stávala břečka a já šplhala ke Kunštátské Kapli.

Celkem 25 km odchozených a 913 nastoupaných.

Na chatě byli báječní a připravili mi snídani na cestu, takže jsem mohla vyrazit už po sedmé ráno. Ideální to nebylo - vítr, led na vyšlapané cestě, že ani hole nepomáhaly a motivace nějak chyběla. Původní trasa byla - Polomský kopec - Feistův kopec - Rozhledna Dobrošov a zpět. Došla jsem po červené na Polomský kopec, pak dál po červené dolů do Olešnice a rozhodla se na to vykašlat. Představa, že se budu někdy večer drápat nahoru po tom ledu moc lákavá nebyla, takže jsem vyšlapala na Feistův kopec a rozhodla se prozkoumat cyklotrasu na Šerlišský mlýn. Jednou se mi to může hodit a času mám dost, tak proč ne. Po cestě jsem potkala jediného živáčka a to cyklistu, který sjížděl z Polomského kopce. Byl mi docela povědomý, tak uvidíme :-) . U mlýna jsem zaslechla známý zvuk a šla za ním a on to vlek Kačenka a sjezdovka a pár lyžařů. A já si odpočinula klábosením a popíjením zázvorového čaje. Ten mne tak nakopnul, že jsem po modré dorazila k chatě a rozhodla se projít po hřebeni směrem Velká Deštná. Taky co by to bylo za výlet, kdybych nebyla na nejvyšším kopci pohoří. Památeční fotka na vrcholu a zpět do chaty - celkem 31 km a 862 m nahoru.

Jeden vrchol mi do plánu chyběl, takže jsem večer natrasovala Pastýřku a ráno vyrazila směr Vamberk.

Z Potštejna jsem se po žluté vydrápala na Kapraď. Dost jsem podcenila výbavu a nechala hole v autě. Obrovská chyba, protože cesta je jedno velké blátivé koryto. Zachraňovala mne březová větev. Pak mne čekala hlavní trasa dne - od nádraží v Lanšperku jsem došla k rozhledně - pravda dost se tam nehodí, sešla dolů a po cyklo 18, 4053 a 4215 došla do Dlouhoňovic. Faktem je, že ten pán ze sběrny, co jsem se ho ptala, jestli si tam můžu nechat na pár hodin auto, se na mne díval divně, když jsem mu řekla, že jdu do Dlouhoňovic a zpět. Na kolo by to bylo super, ale takto jsem si užívala řeku a pak podmáčenou louku a částečně zmrzlé jezero s utopenou panenkou a volavku a dílo bobrů, ..... a nakonec to uteklo a já se pokochala pohledem na Žamberk a po louce to vzala zpět. Pak už zbývala jen Pastýřka. Pomalu se smrákalo, louka rozrýpaná od divočáků moc na klidu nepřidala, ale stálo to za to. Moc pěkné místo.

Celkem 34 km a 673 nastoupáno.

Krásných 90 km nachozených v tom vašem kraji a pár míst poznaných a spooousta nepoznaných.

3. otázka - Použila jsi při dobývání vrcholů vlak , nebo auto na přiblížení ? Nebo jsi vše ušla z domu ?
Autem z Beskyd a pak mezi některými vrcholy.
4. otázka - Měla jsi s nějakým vrcholem problém ?
S ohledem na roční období a počasí - sníh, déšť, led - vlastně ani ne :-)
5. otázka - Dobývala jsi vrcholy sama, nebo s někým ?
V rámci předvánoční čistky hlavy tentokrát sama. Jinak na Koruny vyrážím střídavě s rodinou nebo jen s dětmi (na bližší) nebo jen s manželem (na vzdálenější) nebo jen sama (když si chceme každý jít po svých aktivitách)
6. otázka - Zdoláváš vrcholy, nebo jiná zajímavá místa po celý rok ?
Chodím, běhám a jezdím na kole celý rok. Sezona vlastně nikdy nekončí. Letos to je už cca 6000 km. Něco přes půlku kolo a zbytek běh a chůze.
7. otázka - Které tři vrcholy se ti nejvíce líbily ?
Křížová Hora, Kunštátská kaple a Výhledna Dlouhoňovice.
8. otázka - Měla by jsi návrh na nějaký vrchol , který by neměl chybět ve VKVČ pro rok 2020 ?
Jsem z daleka, takže nevím. Ale jak tak jezdím na mapě po trase ostatních vrcholů a vzhledem k rozlehlosti kraje, tu máte příležitostí na výlety opravdu mnoho.
9. otázka - Máš nějaký turistický vzor ?
Každého, kdo se zvedne z gauče a vyrazí ven.
10. otázka - Kolik tipuješ, že bude držitelů zimní VKVČ v roce 2019 - 2020 v jednotlivých kategoriích ?
Tak do 10 v každé.
11. otázka - Zde můžeš napsat cokoliv o sobě, o svých turistických zážitcích , plánech atd.
Jsem fanynka Vrchařských Korun. Dávají mi možnost poznat místa, kam by mne nikdy nenapadlo zajít ani zajet. Jasně, i bez Korun můžu někam vyrazit. Ale Koruny mi dávají cíl a já si pak hledám cestu. Někdy je cesta komplikovaná, nesjízdná a to pak využívám v dalších letech a poznávám cesty jiné. Takto mám sježděný a oběhnutý východ republiky, kus Slovenska a Polska. Na podzim už jsem neměla do čeho píchnout, tak jsem přijala výzvu Vrcholovky a zdolala 32 Beskydských tisícovek. Pravda, mám je za humny a na jednu se dívám z postele.

Zimní Koruna byla takovou krásnou výzvou zkusit něco i v počasí, kdy i mnozí skalní na gauči zůstávají.

Díky za tuto zimní příležitost a přeji krásné Vánoce a konec roku