Rozhovor s Martinem Matuškou
Zisk Zimní VKVČ 2019 - 2020 - 19.12.2019

1. otázka - Zúčastnil jsi se zdolávání Korun poprvé a kde jsi se o nich dozvěděl ?
V loňském roce jsem zamýšlel strávit aktivní dovolenou v Beskydech a během brouzdání na internetu natrefil na tamní Vrchařskou korunu Valašska.
Své snažení v dobývání vrcholů jsem pojal zodpovědně až během letošní zimní soutěže. Mé zápisy v předchozích ročnících byly více méně dosaženy, že jsem měl cestu okolo.
2. otázka - Měl jsi při dobývání vrcholů nějáký problém ?
Obvyklé strasti zimního putování... vlivem stále probíhajících lesních prací některé lesní cesty rozbahněné až obtížně schůdné, pro změnu na hřebenu ledovka střídající se s rozbředlým sněhem.
Při seběhu do pekelského údolí, kdy již bylo dávno po setmění, chybně jsem uhnul a posléze překonával po tenké kládě Olešenku.
3. otázka - Použil jsi při dobývání vrcholů vlak , nebo auto na přiblížení ? Nebo jsi vše ušel z domu ?
Domnívám se, zdolat vrcholy v turistické kategorii bez přiblížení by byla výzva nelehká až nereálná.
Deset vrcholů jsem zdolal během 6 výprav. Z toho na 3 vrcholy jsem se vypravil zaběhat si po práci, již po setmění s čelovkou. V případě 2 výprav jsem zvolil kombinaci auta a autobusu, čímž se zvolená trasa stala atraktivnější a byl jsem schopen dojít do vzdálenějšího místa.
Vzdálenost
Převýšení
Turistika
65,28 km
2 251 m

Běh
30,59 km
694 m
Celkem
95,87 km
2 945 m
4. otázka - Dobýval jsi vrcholy sám, nebo s někým ?
Na všechny vrcholy jsem se vypravil sám.
5. otázka - Zdoláváš vrcholy, nebo jiná zajímavá místa po celý rok ?
Vyhledávám a zúčastňuji se turistických organizovaných pochodů, místních i vzdálenějších, jejichž sezona je zhruba od dubna do září.
6. otázka - Které tři vrcholy se ti nejvíce líbily ?
Mojí srdeční záležitostí je Jiráskova chata na Dobrošově. Tentokráte jsem okolo ní ve svitu čelovky jenom proběhl.
Další vrchol, který bych rád zmínil, je Kunštátská kaple. Je to jeden ze symbolů Orlických hor a pokud se člověk nenechá vyvézt na magistrálu, dostat se k ní je skutečný vrchařský počin.
Dále se mi líbila výhledovna v Dlouhoňovicích. Je důkazem, semkne-li se místní parta nadšených lidí, dokážou zvelebit své okolí.
7. otázka - Měl by jsi návrh na nějáký vrchol , který by neměl chybět ve VKVČ pro rok 2020 ?
Doufám, že bude zařazena nově otevřená rozhledna na Velké Deštné. Dalšími zajímavými místy v mém okolí jsou rozhledna Varta na Sendraži, Prázova Bouda a třeba pramen řeky Kněžny... ať to vrchaři nemají lehké.
8. otázka - Máš nějáký turistický vzor ?
Určitě Vojta Hájek, jelikož motivuje lidi ve svém okolí k aktivnímu trávení svého volného času a věnuje agendě s tím spojené nemálo svého času. :-)
9. otázka - Kolik tipuješ, že bude držitelů zimní VKVČ v roce 2019 - 2020 v jednotlivých kategoriích ?
Vzhledem k rekordně teplému počasí očekávám, že i zapojení účastníků bude rekordní: v cyklistické kategorii 9 držitelů a v turistické kategorii 7 držitelů.
10. otázka - Zde můžeš napsat cokoliv o sobě, o svých turistických zážitcích , plánech atd.
Mým aktuálním sportovním snem je zvládnout uběhnout maraton.