Rozhovor s Patrikem Paříkem
Zisk VKVČ 2019 - 21.9.2019

1. otázka - Zúčastnil ses zdolávání Korun poprvé a kde ses o nich dozvěděl?

Zdolal jsem loňskou Korunu 2018 a zúčastnil se zimní Koruny 2018-2019. O Koruně jsem se dozvěděl náhodou, loni na jaře při brouzdání po internetu. Ze stránek cyklo prodejny Turek.
2. otázka - Měl jsi při dobývání vrcholů defekt, pád, nebo jiný cyklistický problém? Případně i problém s nalezením vrcholu?
Letos se mi defekty i problémy vyhýbaly, při dobývání vrcholů Koruny i při dalších cyklo vyjížďkách. Jen při své poslední jízdě za vrcholem zimní Koruny (Milada na Lichnici) jsem si uhnal nějaký tělobol. Trvalo přes dva měsíce, než jsem se ho zbavil. Nastoupit do VKVČ 2019 nebylo snadné. Letos jsem za vrcholy bloudil výjimečně. Strážný vrch se schovává v lese a napoprvé jsem ho netrefil. Na Feistově kopci mi dlouho trvalo, než jsem našel ten správný kámen s pamětním nápisem. Cedule, která na něj upozorňuje, se totiž válela na zemi.
3. otázka - Použil jsi při dobývání vrcholů vlak, nebo auto na přiblížení? Nebo jsi vše ujel na kole?
Z celkových 14 výletů jsem se dvakrát přiblížil autem a dvakrát vlakem, ostatní jsem celé ujel na kole.
4. otázka - Kolik km jsi najel v rámci VKVČ 2019 a jaký čas jsi strávil na kole?
Najel jsem 1175 km a nastoupal necelých 11 km (dle cykloserver.cz). Na výletech jsem strávil něco málo přes 67 hodin, z toho 50 hodin a 52 minut v sedle kola nebo tlačením (posledních 5 m na výhlednu Dlouhoňovice a taky na vrchol Kapraď). Takže letošní dobývání vrcholů jsem si udělal asi o čtvrtinu lehčí než loni.
5. otázka - Použil jsi při zdolávání mtb, trek, nebo silniční kolo? Případně můžeš napsat i značku svého kola, kol.
Polovinu cest jsem absolvoval na silničce Pells Aeron a polovinu na horákovi RB.
6. otázka - Dobýval jsi vrcholy sám, nebo s někým?
Na poslední cestě za kaplemi Kunštátskou a sv. Anny mě doprovázely žena a dcera, udělali jsme si takový sobotní (skoro)rodinný orlický výlet. Ostatní vrcholy jsem zdolával jako cyklista-solitér.
7. otázka - Které tři vrcholy se ti nejvíce líbily?
Tuhle otázku já nejvíc nerad. Jmenuju tři a ostatním to bude líto. Tak například Polní Chrčice, Kosice a Dlouhoňovice jsou krásné příklady toho, jak zútulnit, zkultivovat a zpříjemnit zdánlivě bezvýznamné místo. Ale kde je hezky a příjemně. Nebo Feistův kopec. Někdo tu psal, že tam nic není. Já jsem tam zažil pěkné výhledy, samotu, klid, fotogenické skalky, dřevěný křížek, pravda, s trochu kýčovitými barevnými LEDkami. A taky rachot větru. Posvačil jsem, udělal si pohodu, pár fotek a šlapal jsem dál. No, a kaple sv. Anny, ta byla poslední a měl jsem dobojováno, takže tam se mi moc líbilo. :-)
8. otázka - Budeš jezdit i další Koruny, případně zimní VKVČ 2019 - 2020?
Rozhodně budu jezdit další Koruny a v zimě se pokusím alespoň o několik cílů.
9. otázka - Myslíš, že dvacet vrcholů za rok je dostačující, nebo by se měl počet změnit?
Dvacet vrcholů je vhodný počet na takovou akci.
10. otázka - Kolik tipuješ, že bude držitelů VKVČ v roce 2019?
Loni bylo touto dobou 14, letos zatím ve dvou kategoriích 12 + 2, takže stejně. Budu optimista a tipuju celkem 20.
11. otázka - Myslíš, že by vrchaři měli pro zajímavost přidat k selfie fotce z vrcholu i záznam trasy, kterou se dostali k němu? Třeba ze stravy, runtastic, nebo mapy.cz?
Byl bych rád. Já se o to snažím a taky ocením, když se mohu podívat, kudy dobývali vrcholy ostatní vrchaři, jakou trasu zvolili a kolik kilometrů při tom ujeli. A připojuji se ke svým předchůdcům, nedával bych to jako podmínku nebo povinnost.
12. otázka - Zde můžeš napsat cokoliv, co bys chtěl, prozradit o sobě, o svých cyklo zážitcích, úspěších, plánech atd. Nebo cokoliv tě napadne.
Stejně jako loni jsem si i letos objíždění cílů náramně užíval. Koruna je skvělá motivace k návštěvám míst, na která by mě ani nenapadlo vyrazit, natožpak na kole.
Děkuji organizátorů Vojtovi a Honzovi za jejich nadšení, čas a trpělivost. Turkovým patří dík za jejich partnerství této akci. A Vám všem účastníkům Koruny díky za podporu a dobrou náladu. Užívejte si každé šlápnutí.
P.S. Nešlo by udělat něco s tím, abych všude nemusel fotit svůj ksicht a pak zaplevelovat virtuální časoprostor svými hrůzofotkami?