Rozhovor s Vojtěchem Hájkem - držitelem zimní VKVČ 2018 - 2019
Zisk Zimní VKVČ 2018 - 2019 - 17.2.2019

Rozhovor s čtvrtým držitelem zimní VKVČ 2018 - 2019 v kategorii kola Vojtěchem Hájkem z Chrudimě - zisk 17.2.2019

1. Zúčastnil jsi se zimní VKVČ poprvé a kde jsi se o ní dozvěděl ?
Zimní VKVČ jsem se zúčastnil podruhé a podařilo se mě zdolat všech devět vrcholů, i když to bylo na poslední chvíli. Celkově o korunách jsem se dozvěděl od pořadatelky VK Oderska Jitky Milatové, díky ní, vlastně vznikla VKVČ.
2. Měl jsi při dobývání vrcholů defekt, nebo jiný cyklistický problém ?
Problém jsem měl jen s ledem a sněhem, hlavně při jízdách na rozhlednu Milada a Na Kopečku a pak těsně před posledním vrcholem Terezka u Proseče, na kterou jsem se dostal, až na třetí pokus, když první dvě cesty, byly nesjízdné pro kolo, kvůli sněhu.
3. Použil jsi při dobývání vrcholů auto, vlak apod, nebo jsi vše zdolal bez přiblížení ?
Všechny vrcholy jsem zdolal na kole, bez přiblížení. Jen někde jsem musel kolo tlačit, kvůli sněhu.
4. Dobýval jsi vrcholy sám, nebo s někým ?
Na některých vrcholech jsem byl dokonce i vícekrát. Na Žumberku a Chlumu u Chrudimě jsem byl s cyklistickými nezmary Pavlem a Darkem Horníky. Na silvestra jsme společně vystoupali na tv vysílač Krásné s Honzou Kašparem a Petrem Kubešem. A ještě jsme se náhodou potkali na rozhledně Milíř s Honzou Kašparem, takže zpátky jsme jeli kus jizdy spolu.
5. Které vrcholy ti daly nejvíc zabrat ?
Nejtěžší byl přejezd mezi rozhlednou Milada a Na kopečku - v lese byla opravdu brutální ledovka, takže jsem musel kus cesty kolo tlačit.
Jízda na rozhlednu Terezka byla v pohodě, jen těsně před ní, jsem najel navíc asi 10 km , nakonec jsem musel to k ní vzít po silnici od Proseče. Lesní cesty byly pro kolo nesjízdné, kvůli sněhu.
6. Co jsi použil jako pomůcku při plánování trasy k vrcholům ? Papírovou mapu, aplikaci v mobilu, kompas, rady domorodců, svůj instinkt ?
Na většině vrcholů jsem byl již v letní VKVČ 2018, takže cestu jsem znal. Jen na rozhledně Terezka jsem byl poprvé. Používám mapy.cz v mobilu a když zabloudím, tak se zeptám domorodců. Naštěstí jsem se musel ptát jen u rozhledny Terezka a sice na sjízdnost lesní cesty, Bylo mě domorodcem doporučeno to otočit a vzít to přes Proseč.
Což se nakonec ukázalo, jako jediné možné řešení.
7. Baví tě vrcholy zdolávat pěšky , nebo na kole ?
Sice jsem letos začal chodit i pěšky v rámci Superlife výzev a dokonce neplánovaně zdolal tv vysílač Krásné na běžkách, na kterých jsem stál asi po 10 letech, ale kolo je pro mě jasný favorit.
8. Zúčastníš se i zimní turistické VKVČ 2018 - 2019 ?
Zimní turistické VKVČ jsem se neplánovaně zúčastnil na běžkách, když jsem zdolal tv vysílač Krásné, na který jsem dorazil od Nasavrk. Najel jsem 20 km.
9. Zúčastníš se i VKVČ 2019 ? Případně v jaké kategorii - pro kola, pro elektrokola, turistické ?
Určitě se zúčastním v kategorii pro kola a možná zkusím i na nějáký vrchol zaútočit pěšky.
10. Kolik tipuješ, že bude držitelů zimní cyklistické koruny 2018 - 2019 ?
Vzhledem k tomu, že se blíží konec zimní VKVČ 2018 - 2019 a mám tudíž výhodu oproti ostatním držitelům, tak tipnu, že bude deset držitelů.
11. Zde můžeš napsat cokoliv o sobě, o svých zážitcích ve VKVČ, nebo co Tě napadne.
Jsem rád, že VKVČ přežila další rok. Díky všem co jezdí, chodí VKVČ. A přeju jim, ať je i v roce 2019 baví jezdit na kole a ať už na něm, či pěšky zdolávat vrcholy. Pokud možno bez defektů a pádů. Třeba se někdy potkáme, ať už při cyklojízdě na vrcholy, nebo na srazu.
Taky bych chtěl poděkovat Honzovi Kašparovi za práci, kterou odvádí při pořádání VKVČ.
Bajk Vojtěch Hájek